Wapniowanie gleby – proces coraz bardziej potrzebny

Sadząc rośliny, czy to w domowych ogródkach, na działkach, polach, czy w doniczkach, człowiek oczekuje, że będą zdrowo rosły i rozwijały się. Często jednak oczekiwany efekt jest bardzo daleki od tego, który ma miejsce. No i tu pojawia się pytanie, dlaczego tak właśnie się dzieje?

Dlaczego nawet przy regularnym podlewaniu i odpowiednim nasłonecznieniu, rośliny nie wydają plonów, czy też źle wyglądają? No i tu pojawia się odpowiedź, która każe spojrzeć na rośliny z perspektywy nadmiernej, czy też niewłaściwej eksploatacji planety przez człowieka. Na skutek jego działań, współczesne gleby często nie są dla roślin źródłem potrzebnych im witamin, minerałów i związków odpowiedzialnych za ich wzrost i rozwój. A główną przyczyną tego problemu jest zakwaszenie gleby.

Stosowanie sztucznych nawozów, zanieczyszczanie powietrza, a także wody powodują, że niestety gleba staje się coraz bardzo kwaśna. Kwaśna do tego stopnia, że samo wapnowanie gleby często nie wystarcza, aby przywrócić jej pH umożliwiające w przyszłości wydajną uprawę różnego rodzaju roślin. Pytanie tylko jaki rodzaj nawozu wapniowego wybrać, aby uzyskać optymalny efekt? Aby na nie odpowiedzieć, warto najpierw przyjrzeć się zdolnościom odkwaszającym, jakie posiadają konkretne nawozy naturalne. No i ważne jest też zbadanie gleby, właśnie pod kątem poziomu jej zakwaszenia.

Mówiąc o nawozach naturalnych, które posiadają realne właściwości odkwaszające glebę, w pierwszej kolejności należy wymienić kredę oraz dolomit. One same są rodzajami skał od wieków występującymi w naturze. To czym się różnią, to nie tylko wygląd i własności mechaniczne, ale również zawartość związków mineralnych. Podobnie jest z samymi nawozami, które tak, jak skały, różnią się stężeniem i obecnością poszczególnych związków odkwaszających.

Kiedy więc wybrać kredę? Kreda nawozowa to rozwiązanie dedykowane tym wszystkim osobom, które potrzebują szybkiego efektu. Dzięki kredzie, pH gleby bardzo szybko wzrasta i już po roku czasu można zauważyć, że plony są o wiele bardziej wydajne. Nieco inaczej działa natomiast dolomit. Na jego efekt czego poczekać znacznie dłużej. Ale za to, ziemia dzięki niemu jest cudownie odżywiona, a rośliny wyglądają wspaniale. A to dlatego, że poza wapnem, zawiera również potężne pokłady magnezu.

Co więcej, posiada też zdolności absorpcyjne. Zatrzymując wodę i powietrze, zapewnia glebie przez cały czas optymalny pozom wilgotności i dotlenienia. I to wszystko w zgodzie z naturą. Pod warunkiem tylko, że nawozy właśnie od niej pochodzą, a nie są sztuczną podróbką.