Nawożenie iglaków

Wypielęgnowane iglaki to bez wątpienia ozdoba każdego ogrodu. Aby rośliny mogły zachować intensywny kolor oraz zdrowy wygląd niezwykle ważne jest ich prawidłowe nawożenie dokonywane w odpowiednim terminie. Kiedy i jakich nawozów najlepiej używać o tym poniżej.

Wieloskładnikowe nawozy do iglaków

Nawożenie iglaków najlepiej rozpocząć wiosną wraz z początkiem okresu wegetacji. Najlepsze efekty przynosi zastosowanie nawozów z wysoką zawartością zarówno azotu (N), jak i mikroelementów. Sposób nawożenia bezpośrednio zależy od rodzaju preparatu, którego planujemy użyć.

Wieloskładnikowe nawozy do iglaków dostarczają roślinom iglastym wszystkich niezbędnych do ich rozwoju makro- i mikroelementów. Zaleca się stosowanie ich od wiosny do lata. Proces nawożenie iglaków należy powtórzyć kilkakrotnie w sezonie, gdyż jedna dawka nawozu zabezpiecza rośliny na okres 3-4 tygodni. Ze względu na zawartą w nich dużą dawkę azotu (N) nie powinno się ich stosować później niż do końca lipca.

Długodziałające nawozy do iglaków dostarczają roślinom niezbędnych substancji na okres około 3 miesięcy. W związku z powyższym zaleca się ich stosowanie maksymalnie 2 razy w sezonie wiosennym. 

Organiczny nawóz do iglaków

Nawozy organiczne stosowane pod rośliny iglaste, wzbogacają podłoże zarówno w próchnicę, jak i składniki humusowe. Są to niezbędne czynniki do prawidłowego rozwoju dlatego też zaleca się przynajmniej raz na dwa lata podsypać iglaki kompostem. Jeżeli nie posiadamy własnego kompostownika możemy skorzystać z gotowych rozwiązań dostępnych w sprzedaży.

Jesienny nawóz do iglaków

Wraz z końcem okresu wegetacyjnego powinny także nastąpić zmiany w nawożeniu iglaków. Głównie należy mieć na uwadze ograniczenie ilości azotu (N) dostarczanego roślinom, gdyż zastosowanie w zbyt późnym okresie nawóz z duża zawartością tego pierwiastka przyczyni się do opóźnienia drewnienia tkanek. Dlatego też od sierpnia zaleca się stosowanie preparatów zawierających fosfor (P) oraz potas (K). Nawozy jesienne mają za zadanie zwiększenie zarówno zimotrwałość, jak i mrozoodporność roślin iglastych. Jest to możliwe dzięki zagęszczaniu soków, stymulowaniu procesu drewnienia tkanek oraz rozbudowaniu systemu korzeniowego. Dlatego też zaleca się używanie nawozów jesiennych w okresie od sierpnia do października. Warto mieć na uwadze fakt, że dawkowanie preparatu powinno odbywać się zgodnie z informacją umieszczoną na opakowaniu.