Jak założyć trawnik? Porady ogrodnicze

Gęsty, zdrowy i intensywnie zielony trawnik to prawdziwa ozdoba każdej posesji. O jego założeniu możemy pomyśleć, gdy wyznaczymy miejsce na rabatki z kwiatami, posadzimy rośliny i wybudujemy elementy małej architektury. Czy wysiewanie trawy jest trudne? O czym trzeba pamiętać?

Kiedy założyć trawnik?

Jeżeli chcemy założyć trawnik z siewu, pracę należy zaplanować w kwietniu lub na początku maja. Temperatura musi wzrosnąć do ok. 10 st. C, a ziemia powinna być już sucha. W przypadku braku wolnego czasu możemy zasiać trawę latem, a więc od połowy sierpnia do końca września. Czytając różne porady ogrodnicze, możemy zauważyć, że zakładanie trawnika z siewu latem niekiedy jest trudniejsze i bardziej czasochłonne, bo siewki są wrażliwe na susze. Trzeba je regularnie zraszać niewielkim strumieniem wody, aby gleba była wilgotna.

Mamy też możliwość założenia trawnika z rolki. Najlepiej rozłożyć go wiosną, ewentualnie późnym latem lub jesienią. Jest on bardziej odporny na mróz niż ten z siewu, dlatego nic nie powinno się stać, jeśli zaplanujemy rozkładanie rolek w październiku lub listopadzie.

Jak przygotować podłoże pod trawnik?

Przed założeniem trawnika konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Należy przede wszystkim usunąć wszystkie kamienie, liście, gałęzie itp., aby trawa mogła swobodnie rosnąć. Kolejny krok to przekopanie ziemi na głębokość szpadla, dzięki temu usuniemy gruz i śmieci zalegające głębiej w glebie. Jeżeli mamy w ogrodzie piaszczystą lub gliniastą ziemię, warto dodatkowo rozłożyć na jej powierzchni cienką warstwę kompostu, a następnie wymieszać go z głębszymi warstwami podłoża. Na tydzień przed założeniem trawnika możemy zastosować specjalny nawóz, np. startowy. Wcześniej powinniśmy usunąć wszystkie chwasty, można zrobić to ręcznie lub także zastosować odpowiedni preparat.

Pielęgnacja trawnika po założeniu

Ze względu na to, że nasiona trawy umieszczone są płytko w ziemi, założony trawnik wymaga częstego podlewania, czasami nawet dwa razy dziennie. Pierwsze koszenie możemy wykonać w momencie, gdy wysokość źdźbeł będzie wynosić 8-10 cm. W sezonie tego typu pracę trzeba powtarzać średnio co 10 dni. Nie zapominajmy o nawożeniu, które przeprowadza się wiosną i jesienią, latem zazwyczaj stosuje się głównie środki odchwaszczające lub zwalczające mech.