Jak założyć swój warzywnik z pomidorami

Coraz popularniejsze staje się samodzielne uprawianie warzyw. Wychowana przez ciebie pomidory mają niepowtarzalny smak dają tak mnóstwo radości. Kto chciałby w tym roku mieć swoje własne plony, małymi krokami musi myśleć już o założeniu pomidorowego ogródka. Wczesna wiosna to dobry termin na wysiew nasion.

Jak założyć ogródek z pomidorami

Aby uzyskać rozsadę pomidorów, już wczesną wiosną należy wysiać nasionka, najlepiej do dobrej jakościowo ziemi. Kiedy pojawiają się pierwsze kiełki, doniczkę należy ustawić w nasłonecznionym miejscu, a glebę regularnie nawilża. Należy czekać aż pojawiają się pierwsze drobniutkie listki. Będzie to oznaką, że roślinki wykształciły już mocniejszy system korzeniowy. Wtedy będzie można przesadzić je do pojedynczych opakowań, kupując je wcześniej w sklepach ogrodniczych lub przygotowując na przykład z kubeczków po jogurtach.

W ten sposób tworzy się właśnie pomidorową rozsadę. Oczywiście ten etap można pominąć i kupić gotowe sadzonki pomidorów w sklepie ogrodniczy. Warto jednak spróbować zrobić to we własnym zakresie, bo daje to naprawdę mnóstwo frajdy. Kiedy uda się już wyhodować swoje pierwsze sadzonki, należy ich doglądać tak by wzmocniły się i były odpowiednio duże do wysadzenia do gruntu. Będzie można wsadzić je w maju. Aby pomidory udały się, sadzonki najlepiej wysadzać do gruntu pod folią lub w szklarni.

Dzięki temu jest dużo większa szansa na naprawdę owocne zbiory pomidorów w szczycie sezonu. Pomidory należy oczywiście odpowiednio pielęgnować. Dobrze jest sprawić sobie paliki i podwiązać krzewy, tak by nie łamały się i rosły w górę. Kiedy pojawiają się pierwsze kwiaty, należy trochę więcej dowiedzieć się na temat pielęgnacji i walki ze szkodnikami. To właśnie na tym etapie mogą pojawić się przecież pierwsze choroby. Niestety szkodniki pomidorów takie jak na przykład mączliki są bardzo popularne i mogą doprowadzić do utraty plonu.

Lepiej zatem zawczasu dowiedzieć się o tym jak sobie z nimi radzić. Miłośnicy ekologicznych rozwiązań mogą postawić na różnego rodzaju środki ochrony roślin, które są organiczne i dobre dla planety. Czasami trzeba będzie jednak sięgnąć po coś mocniejszego, w niektórych przypadkach bowiem bez chemii się nie obejdzie. Jedno jest pewne – świeżutkie pomidory zerwane prosto z krzaka to prawdziwa rozkosz dla podniebienia i ogromna satysfakcja dla każdego, kto postanowił we własnym zakresie zająć się uprawą.

Gdy raz spróbuje się takiego hobby, wraca się do tego w kolejnych sezonach, nabierając tym samym wprawy i wiedzy.