Jak prawidłowo nawozić rośliny?

Zadbane iglaki to piękna ozdoba ogrodu. Podobnie jak inne rośliny, potrzebują one nawożenia, aby mogły rosnąć i dobrze się prezentować. Zastanawiasz się, jak zaplanować tego typu zabiegi pielęgnacyjne? Jaki nawóz do krzewów iglastych wybrać? Poniżej znajdziesz przydatne wskazówki.

Czym nawozić iglaki?

Aby iglaki otrzymały niezbędne do rozwoju substancje odżywcze, najlepiej zastosować nawóz wieloskładnikowy. Dostarczy on krzewom wszystkie mikro- oraz makroelementy i zapobiegnie ich niedoborom. W sklepach ogrodniczych dostępne są zarówno środki uniwersalne, przeznaczone do nawożenia większości rosnących w ogrodzie roślin, jak i specjalne preparaty do iglaków. Ich skład jest lepiej dopasowany do potrzeb takich krzewów, a trzeba pamiętać, że są one wrażliwe na zasolenie korzeniowego środowiska.

Nawóz do iglaków należy stosować regularnie. Jeżeli nie mamy zbyt dużo czasu na prace w ogrodzie, możemy zdecydować się na zakup środka długodziałającego. Stopniowo uwalnia on substancje odżywcze, przez cały sezon wegetacyjny krzewów. Poza preparatami wieloskładnikowymi co pewien czas powinniśmy wykorzystać nawóz organiczny. Wzbogaci on glebę w składniki humusowe i próchnicę. Średnio raz na dwa lata lub nieco częściej należy podsypać iglaki kompostem. Osoby, które nie mają kompostownika, z łatwością znajdą organiczny środek do nawożenia w sklepie. Jeżeli iglaste krzewy są w złej kondycji, należy jak najszybciej sięgnąć po nawóz interwencyjny. To bardzo szybko działający preparat.

Kiedy nawozić iglaki?

Pierwsze nawożenie iglaków powinniśmy wykonać wiosną, gdy rozpocznie się okres ich intensywnego wzrostu po zimie. Wtedy krzewy mają największe zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Zaleca się, żeby pierwszy zabieg przeprowadzić w marcu lub w kwietniu (jeśli wcześniej pogoda nie sprzyja nawożeniu), a kolejny po ok. dwóch miesiącach, najpóźniej na początku lipca.

Iglaki trzeba też odpowiednio przygotować na nadejście zimy. Jesienne nawożenie przeprowadza się w okresie od sierpnia do października, dostarczając krzewom w ten sposób potas i fosfor. Możemy też sięgnąć po specjalne preparaty zapobiegające brązowieniu igieł. Jesienią należy unikać środków z dużą zawartością azotu, czyli pierwiastka wpływającego na szybszy wzrost roślin.