Ekologiczne nawozy stosowane w ogrodzie przydomowym

Ekologiczne nawozy naturalne w uprawie warzyw

Nawożenie roślin jest koniecznym zabiegiem, zwłaszcza kiedy nasz ogród założony został na glebach ubogich w składniki mineralne lub na takich, na których odczyn jest niezadowalający. Najpopularniejszym nawozem, który każdy szanujący się ogrodnik ma w swoim zieleńcu jest kompost, można stosować też obornik bydlęcy lub kurzy, albo samodzielnie zrobić wywar z pokrzywy.

Co może trafiać na kompost, a czego lepiej unikać?

Właściwy kompost zawiera resztki organiczne z gospodarstwa domowego – możemy do niego wrzucać obierki z warzyw oraz z owoców, fusy z kawy lub z herbaty, papierowe elementy oraz pozostałości po roślinach. Na kompost może trafiać skoszona trawa lub zebrane liście. Nie wszystkie rośliny nadają się do kompostowania. Unika się liści orzecha włoskiego, ponieważ roślina ta zawiera związki, które hamują wzrost roślin. Nie dajemy też porażonych roślin, które mogą być źródłem infekcji. Rośliny zainfekowane lepiej usuwać z ogrodu. Kompost można wzbogacić wapnem, wpłynie to na jego odczyn oraz poprawi strukturę gleby. Pożyteczne pierścienice zadomowią się w naszym kompostowniku, kiedy regularnie będziemy dodawać do niego pokarmu roślinnego. Raz na jakiś czas należy nawóz przerzucić, aby zapewnić dostęp tlenu.

Roślinne wyciągi w nawożeniu roślin

Ogrodnicy, którzy walczą z corocznymi plagami mszyc bardzo chwalą sobie wywar z pokrzyw. Do zrobienia tego naturalnego nawozu potrzeba wiadra z wodą oraz pokrzyw. Całość powinna fermentować w ciepłym miejscu przez parę dni. Ciecz nie pachnie zachęcająco, ale doskonale wzmacnia rośliny, które zostaną spryskane nią. Chroni przed żerowaniem szkodników z kłująco-ssącymi aparatami gębowymi. Pokrzywa wzmaga naturalne mechanizmy obronne roślin, dostarcza magnezu i wapnia oraz szereg innych pierwiastków. Do walki z mszycami używa się również wywarów z czosnku. Czosnek ma działanie biobójcze i wzmacniające.

Obornik w granulkach

Nawożenie roślin w ogrodzie możemy wykonywać też używając obornika granulowanego. Jest to wygodny nawóz pochodzenia naturalnego, który wzbogaca podłoże w związki azotu, fosforu, potasu. Łatwo ulega rozkładowi i szybko jest dostępny dla roślin. Aby skorzystać z jego właściwości wystarczy obsypać nim ziemię wokół posadzonych roślin.