Miejsca w Bieszczadach, które musisz odwiedzić

Wybierasz się na urlop w Bieszczady, ale nie do końca wiesz, które miejsca warto odwiedzić? To jeden z najładniejszych regionów w Polsce, idealny dla osób preferujących aktywny wypoczynek na łonie natury. Poniżej przedstawiamy kilka atrakcji, które powinieneś zobaczyć, będąc w Bieszczadach. Być może to pomoże Ci w zaplanowaniu swojego wyjazdu.

Rezerwat Sine Wiry

Sine Wiry to rezerwat krajobrazowy, który znajduje się na terenie nieistniejących już wsi: Polanki, Łuh oraz Zawój. Jego powierzchnia wynosi 450 ha. Osoby odwiedzające to miejsce często powtarzają, że panuje w nim klimat przywodzący na myśl trylogię „Władca Pierścieni”. Rezerwat stał się popularny głównie ze względu na piękne meandry oraz przełom rzeki Wetlinki. Można tu również zobaczyć pozostałości po Szmaragdowym Jeziorku, które obecnie tak naprawdę już nie istnieje.

Pokazowa zagroda żubrów w Mucznem

Dzięki pokazowej zagrodzie każdy turysta przebywający w Bieszczadach może na własne oczy zobaczyć żubry. Do ich obserwacji przeznaczone są dwie platformy widokowe. Miejsce to znajduje się na terenie leśnictwa Muczne, przy drodze Stuposiany-Tarnawa Niżna (nad potokiem Czerwonym). Powierzchnia zagrody wynosi ok. 7 ha. Żubry można oglądać codziennie w godzinach 9:00-19:00.

Miniatury cerkwi w Myczkowcach

Urlop w Bieszczadach to doskonała okazja do zwiedzenia cerkwi. Jednak jest ich na tyle dużo, że trudno jest je wszystkie odwiedzić, zwłaszcza podczas krótkiego wyjazdu. W ośrodku Caritas w Myczkowcach znajduje się Centrum Kultury Ekumenicznej. Na powierzchni wynoszącej prawie 1 ha utworzono 140 makiet cerkwi prawosławnych i greckokatolickich, a także rzymskokatolickich kościołów z terenu południowo-wschodniej Polski, Ukrainy i Słowacji. Są one wykonane w skali 1:25. Część makiet przedstawia świątynie, które już nie istnieją.

Jeziorko Bobrowe

Co prawda z Bieszczadami kojarzone jest przede wszystkim jezioro Solińskie, ale w południowo-wschodniej Polsce znajduje się też wiele innych zbiorników wodnych. Jednym z nich jest malownicze jeziorko Bobrowe, znajdujące się pomiędzy nieistniejącymi już miejscowościami Huczwice oraz Sukowate. Zbiornik jest niewielki, a jego charakterystyczną cechą są wystające ponad taflę wody kikuty drzew. Będąc nad jeziorkiem, można wybrać się też na wędrówkę na szczyt Chryszczata (997 m n.p.m.).