Utrzymanie przydomowego trawnika

Posiadanie własnego domu z ogródkiem to z pewnością marzenie wielu osób, które czują się już zmęczone zamieszkiwaniem wielkich betonowych osiedli, na których trudno znaleźć wystarczającą ilość zieleni. Co prawda nawet i w centrach miast zdarzają się administratorzy posesji, którzy starają się dbać o to, żeby wszędzie gdzie to tylko możliwe zapewnić mieszkańcom chociaż skrawek terenu zielonego, ale nijak ma się to do własnego ogrodu, czy choćby całkiem niewielkiego trawnika.

Oczywiście zaprojektowanie i utrzymanie ogrodu z prawdziwego zdarzenia, chociaż może być wspaniałą i relaksującą pasją, nie jest ani sprawą prostą ani tanią. Wymaga nie tylko całkiem sporej wiedzy na temat roślin ogrodowych, ale też włożenie dużej ilości pracy w to, aby ogród wyglądał po prostu ładnie. Można oczywiście do tego celu zatrudnić profesjonalną firmę zajmującą się projektowaniem i utrzymaniem ogrodów, ale po pierwsze nie da to już takiej satysfakcji jak samodzielna praca przy roślinach, a po drugie potrafi całkiem sporo kosztować. Wartość takich usług zależy głownie od wielkości terenu do zagospodarowania oraz od tego co chcielibyśmy mieć w takim ogrodzie. Najdroższe w utrzymaniu będą naturalnie najbardziej ekscentryczne pomysły.

Z tego właśnie powodu wielu właścicieli domów z ogródkiem decyduje się na to, aby większość posesji pokryta była tylko trawnikiem, natomiast na kwiaty czy warzywa wyznaczają tylko niewielką część ogródka, która będzie łatwiejsza w utrzymaniu.

Warto tu zwrócić uwagę na fakt, że choć może się wydawać, że posiadanie wyłącznie trawnika to sytuacja niemal bezproblemowa, to jednak również i on wymaga całkiem sporo zachodu.

Szczególnie wiosna jest okresem, który wymaga wzmożonej pracy, chociaż i latem trzeba się nieco natrudzić.

Nawożenie trawnika czy konieczna aeracja to tylko część prac jakie trzeba przeprowadzać jeśli chcemy, aby nasz trawnik był idealny i nie przypominał zapomnianej i zapuszczonej łąki.

Całkiem kłopotliwe jest również regularne koszenie, jednak ten proces jest dość relaksujący, zwłaszcza na niewielkiej powierzchni. Dysponując znacznym areałem ciężko sobie wyobrazić przeprowadzenie tych prac bez posiadania nieco bardziej profesjonalnych urządzeń jak na przykład traktorek z kosiarką. Bieganie po wielkiej powierzchni ze zwykłą spalinową kosiarką, czy też nawet kosą, może być wyjątkowo przykrym doświadczeniem i nie każdy będzie w stanie przeprowadzić taki zabieg zachowując całkowity spokój i równowagę.

Jednak radość z pięknego trawnika z pewnością wynagrodzi trud włożony w dbanie o niego.